Mini Zbiornik
Zdjęcie profilowe
SirTesla
3 lata temu

Nie łapiecie się czasem na tym, że chcielibyście być głupsi niż jesteście w rzeczywistości? Mi się to ostatnio kilka razy zdarzyło i zacząłem się nad tym zastanawiać. W sumie doszedłem do tezy zawartej w tytule tego tematu. Mam wrażenie, że im człowiek więcej wie i bardziej się rozwija, tym jego życie staje się trudniejsze. Stawia przed sobą coraz większe wymagania, zaczyna dostrzegać więcej problemów, traci skłonność do podejmowania ryzyka, ma tendencje do komplikowania wielu spraw i rosną jego oczekiwania, szczególnie względem innych ludzi. Niestety obecne pokolenie cierpi raczej na regres posiadanej wiedzy, a stało się przy tym mocno roszczeniowe. Tym samym w ludziach inteligentnych budzi się coraz więcej frustracji i niezadowolenia. Dlatego ciężej im znaleźć radość z życia, bo chyba im człowiek głupszy, to też i bardziej szczęśliwy. Co o tym sądzicie?

LaceLady
LaceLady VIP VF
Kobieta () ·
3 lata temu

Zgadzam się z Tobą. Tak jest. Ale jest na to sposób, który stosuje od wielu lat, którego nauczyłam się od przyjaciela. Doceniać A nie oceniać. Znajdować w każdym czlowieku elementy pozytywne wartościowe. Jest wiele typów inteligencji, trzeba umieć je dostrzegać i doceniać, to powoduje że świat nabiera innych barw A ludzie kolorów. Dzięki temu też mniej mam frustracji A więcej radości z otaczającego świata. Mam swoje poglądy ale nie zawsze warto je afiszowac, szczególnie przed osobą która ich nie zrozumie. Jest bardzo fajny podcast Dawida Myśliwca ,dlaczego ludzie wierzę w głupoty' warto posłuchać i pewne sprawy po prostu odpuścić

tajni
Para () ·
3 lata temu

Nie do końca się zgodzę z utratą skłonności do podejmowania ryzyka. Coś, co dla osoby mniej lotnej jest ryzykowne, dla kogoś innego sytuacją niebezpieczną już nie będzie - bo osoba z dysponująca narzędziami w formie wiedzy i inteligencji poradzi sobie z problemem. Skłonność do ryzyka wpisałbym raczej w ramy cech osobowości, nie intelektu.

Myślę, że Twoja teza jest (przynajmniej częściowo) egzemplifikacją efektu Dunninga-Krugera. Zjawisko to jest szczególnie widoczne obecnie, kiedy internet pozwala każdemu na wyrażanie swoich opinii i docieranie do milionów odbiorców, niezależnie od posiadanej wiedzy w danej dziedzinie.

dorian4gray
Mężczyzna () ·
3 lata temu

To prosta zależność. Proste życie nie musi jednak oznaczać gorsze.

Z drugiej strony nie powinniśmy oceniać pohopnie ludzi. Jest zbyt wielu sędziów.

Jest tak wiele rodzajów inteligencji i co najmniej jedno głupstwo popełnione za młodu...

LaceLady
LaceLady VIP VF
Kobieta () ·
3 lata temu

Trochę o czym innym pisał autor.

Luka190087
Mężczyzna () ·
3 lata temu

Szczerze się z tym zgadzam. Im człowiek głupszy tym łatwiej w życiu. Nie przejmujesz się, skupiasz się na tym co wydaje Ci się najprostsze i co najważniejsze nie myślisz zawczasu o konsekwencjach. Jeden scenariusz i niech się dzieje co się chce zamiast rozmyślania co może się stać i wybierania najlepszej opcji. Zamiast użyć drabiny lub po prostu obejść przeszkodę to "rozjebać" ja głową nie myśląc o uszkodzeniach.

Zdjęcie profilowe
NapoleonDynamite
2 lata temu

Często słyszę od innych, żebym tyle nie myślał. Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Rozmyślanie, analizowanie, czy nawet rozpamiętywanie, jest czymś, co bardzo często przychodzi mimowolnie. Tak w temacie wątku, nie mogę sobie przypomnieć, który filozof powiedział kiedyś, że zazdrości krowom tego, że nie myślą, nie analizują, nie patrzą w przyszłość. Dzięki temu cieszą się smakiem trawy, którą jedzą. Jakże by inaczej im ta trawa smakowała, gdyby miały świadomość, że za kilka miesięcy pójdą do rzeźni.

fe_ty_szysta
Mężczyzna () ·
2 lata temu

Mam nadzieję że nie odbierzecie tego źle, ale problemy które opisujecie brzmią jak coś, z czym mógłby pomóc psycholog. Wiecznie niespełnione ambicje czy trudności w podejmowaniu ryzyka (czyli pewnie nadmiar niepokoju), jeśli przeszkadzają w życiu, idzie ogarnąć terapeutycznie. Zachęcam się przełamać i spróbować - współczesna psychologia ma do zaoferowania sporo pożytecznych narzędzi do poprawy jakości życia.

Serwis przeznaczony tylko dla osób dorosłych. Klikając "Rozumiem" potwierdzasz, że masz ukończone 18 lat. Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług.

Rozumiem